top of page
Hafıza Havuzu ve Sinema Atlası
Hafıza Havuzu
Kameradan Hikayeye
İstanbul Sinema Atlası
Yeşil Perde
Hafıza Havuzu ve Üç Boyutlu Sinema

İSTANBUL SİNEMA MÜZESİ

NEXT

PROJECT

İstanbul Sinema Müzesi, yaklaşık 150 yıllık bir tarihe sahip olan Atlas Sineması'nın restorasyonu ile Türkiye'nin ve Yeşilçam'ın sinema tarihini ziyaretçilere sunmaktadır. Kalıcı ve gezici sergiler ile Türkiye'de ilk açılan sinemalar ve ilk çekilen filmlerden, kullanılan kameralara kadar geniş bir tarihçe ile bilgiler aktarırken, interaktif uygulamalar ile eğlenceli deneyimler sunuyor. Bir zamanlar İstanbul'un önemli sinema salonlarından biri olan Atlas Sineması'nda heyecanlı bir tarih yolculuğuna çıkarken, bu tarihi yapıyı yeniden keşfedin.

İNTERAKTİF UYGULAMALAR

Hafıza Havuzu

Dünyada bir sinema müzesinde ilk kez kullanılmakta olan dijital hafıza havuzu uygulamasında 8 bin 406 film, 31 bin 106 oyuncu, yönetmen, senarist, yapımcı ve sinema emekçisi yer alıyor. Bu interaktif uygulamada Türk Sineması Araştırmaları (TSA) tarafından oluşturulan film arşivi içerikleri ilgi çekici bir deneyim eşliğinde ziyaretçilerle buluşuyor.

Sinema Atlası

İnteraktif bir harita uygulaması olan Sinema Atlası ile İstanbul'da 1800'lerin sonundan Cumhuriyet'in ilk kuruluş yıllarına kadar İstanbul'da açılan sinema salonları, film ve gazete kupürlerini keşfedebilirsiniz.

Kameradan Hikayeye

Sinema tarihinde önemli olayları kayda alan, sektöre yön veren kameraların teknik özelliklerini ve bu kameralar ile çekilen filmleri anlatan Kameradan Hikayeye uygulamasında dört adet ünite bulunmaktadır. Bu ünitelerde kullanılan Holosonics noktasal hoparlörler, sadece ünitenin önünde iken duyabileceğiniz sesli anlatım ile benzersiz bir deneyim sunuyor.

Yeşil Perde

Yeşil ekran teknolojisini ziyaretçilerle buluşturan ünite, yerli ve yabancı filmlerden ikonik sahnelerin içerisinde yer alarak ilginç kareler yakalama fırsatı sunuyor. Dokunmatik ekran ile çeşitli sahneler arasından seçim yapın, poz verin ve sevdiklerinizle paylaşın.

File_000.jpeg

SİNEMA TARİHİNİ KEŞFEDİN

Perdenin Büyüsü

Türk sineması ve dünyadan örnekleri bir araya getiren bu ünitede, Holosonics noktasal hoparlör ile desteklenen üç perdeli sinema ekranında popüler temalar çerçevesinde bir araya getirilen  film sahnelerinden oluşturulmuş kompozisyonlar bulunmaktadır. Sinema tarihinde en yaygın olarak işlenen konular, duygular ve sahnelerin zaman zaman ortak yönlerini, zaman zaman ise farklarını gözlemleyebilirsiniz. 

Artırılmış Gerçeklik Odası

Türk sinemasının bilinen filmlerinden karelerin yer aldığı Artırılmış Gerçeklik destekli fotoğraf sergisinde, müzedeki tabletler ile çerçevelerin içerisindeki film sahnelerinin hayata geçtiğini görebilirsiniz. Kapalı Çarşı maketi üzerinde ise yine Artırılmış Gerçeklik ile bu tarihi mekanda çekilmiş yerli ve yabancı filmlerin konumsal canlandırmaları ve filmlerin kesitleri keşfedilmek için ziyaretçileri beklemektedir.  

Yeşilçam Telefonda

Antika telefonların yer aldığı bu ünitede ahizeleri kaldıran ziyaretçiler Türk sinemasında yer etmiş Yeşilçam filmlerinden çeşitli telefon sahneleri ile karşılaşırlar.

İnteraktif Ses ve Görüntü Montaj Odası

Filmlerde kullanılan montaj tekniklerinin gözler önüne serildiği bu ünitede ziyaretçiler telefonlarından görüntü aktarıp modern montaj teknikleri ile kendi filmlerini yapmayı deneyimleyebilirler.

File_002.jpeg

Türk sinemasından iki önemli eserin onar dakikalık kesitlerinin üç boyutlu olarak izlenebildiği Üç Boyutlu Sinema ünitesi ve Adile Naşit, Münir Özkul gibi önemli oyuncuların yer aldığı dört adet film sahnesinin hologramlarını görebilirsiniz. 

Karagöz ve Hacivat, hepimizin çocukluğunda önemli bir yere sahip geleneksel gölge oyunumuz olarak sinema tarihinde kameralardan daha erken bir yere sahiptir. Dokunmatik ekranda ziyaretçilerin kendi gölge oyunlarını 

yönetmelerine imkan tanıyan dijital uygulama ile Karagöz ve Hacivat arasında geçen komik diyalogları keşfedebilirsiniz.

Binanın cephesinde yer alan Dış Cephe Led Uygulamasında ise yapay zeka ile hazırlanmış çeşitli oyuncuların portrelerinin yer aldığı sanatsal bir çalışma İstiklal Caddesi'nde ziyaretçileri müzeye davet etmektedir.

Bunların yanında bir çok vitrin içerisinde yer alan video anlatımlar ile sergilenen objeler ve tarihsel önemlerine yönelik ek bilgiler edinilebilmektedir.

Merdivenlerden çıkarken ziyaretçilerin karşılaşacağı enstalasyon ise sanatsal bir çalışma ile sinemadaki hareket olgusunun analog bir şekilde filmler ile başlangıcından günümüzde bizleri dönüştürüp geleceğe taşıyan bir araç haline gelmesini yansıtmaktadır. Denklemin içine insan girdiği zaman anlamlanan teknolojiye bir referansta bulunmaktadır.

TÜRK SİNEMASININ TARİHİNİ UNUTULMAYACAK DENEYİMLERLE KEŞFEDİN.

Küratör / Curator: 

Zihni Tümer

Proje Direktörü / Project Director:

Refik Toksöz

Sanat Direktörü / Creative Director: 

Efe Alpay

 

Proje Yönetimi / Project Management:

Efe Alpay, Simge Toksöz

 

Konsept Gelişimi / Conceptual Development:

Efe Alpay, Simge Toksöz

 

Akademik Danışmanlar / Academic Supervisors: 

Alican Sekmeç, Nezih Erdoğan,

Andreas Treske

 

Sergi Tasarımı / Exhibition Design:

Efe Alpay, İpek Yağcı,

Bengisu Görel, Simge Toksöz

Grafik Tasarımı / Graphic Design:

Yağmur Başgül,

Ecem Büyükgüllü

 

Hareket Tasarımı & Görüntü Birleştirme /

Motion Graphics & Compositing:

Serdal Daşkıran, Özgür Kanadıkırık,

Ufuk Özkardaşlar

 

İçerik Geliştirme / Content Development:

İpek Yağcı, Serdal Daşkıran,

Özgür Kanadıkırık

 

Yazılım Geliştirme / Software Development:

Ahmet Öztürk, Tarık Savaş,

Kaan Dönmez, Ege Kaya

 

Sensör & Elektronikler / Sensors & Electronics:

Mustafa Özgen, Fırat Yorulmaz

Üretim Tasarım:

Bengisu Görel

UI Tasarımı / UI Design:

Yağmur Başgül,

Ecem Büyükgüllü, Ufuk Özkardaşlar

 

Kurulum Ekibi / Installation Team:

Mustafa Özgen, Fırat Yorulmaz, İpek Yağcı,

Ahmet Öztürk, Deniz Ertürk

BENZER UYGULAMALAR

MÜZE & SERGİ
Afrodisias Müzesi
MÜZE & SERGİ
Antalya Müzesi
MÜZE & SERGİ
Expo 2016
bottom of page