top of page

Maraş Arkeoloji Müzesi için interaktif bir sunumla, soyu tükenen Maraş Fili canlandırılmıştır. Filin gerçek kemiklerinin arkasındaki iki duvara, fillerin gezindiği sanal bir ortamda panoramik projeksiyon ile Gavur Gölü manzarasının canlandırması yapılmıştır.

MARAŞ ARKEOLOJİ MÜZESİ

BİNLERCE SENE ÖNCESİNE GİDEREK FİLLERİ GÖZLEMLEYİN
VE BİR MAĞARA ADAMIYLA TANIŞIN.

Maraş Fili'nin kemiklerinin bulunduğu Gavur Gölü'nde şimdi kurutulma çalışmaları yapılmaktadır. Ziyaretçi salona ilk girdiğinde kemikler ve kuru göl tabanını görmektedir. İlerlediği zaman bir ışık patlaması ile 3000 yıl evveline, fillerin yaşadığı döneme gitmektedir. Filler dışında arkada geyikler, kuşlar, balıklar birbirleri ile etkileşim halinde hareket etmektedir. Sanal göl manzarası video olmayıp, 3 boyutlu bir yaşam simülasyonudur.    

 

Müzede bulunan yapay mağarada, projeksiyon sistemiyle bir mağara adamının hayatından kesitler canlandırılmıştır. Mağaraya girenler ateşin başında ısınan mağara adamını görmektedirler.Mağara adamı ısındıktan sonra mağaranın içine doğru, yürüyüp kaybolmakta, başka bir kayanın arkasından çıkmakta ve ilkel aletlerini gözden geçirmektedir.

 

Bunun dışında mağaranın çıkışına doğru ana tanrıça heykeli de hologram olarak sunulmuştur. Hologram tekniği ile sunulan bu eser, MÖ 10.700 yılına ait olup, Ön Asya ve Anadolu'nun en eski pişmiş ana tanrıça figürü olarak kabul görmektedir.

BENZER UYGULAMALAR

MUSEUM & EXHIBITION
Samsun City Museum
MUSEUM & EXHIBITION
EXPO 2016
MUSEUM & EXHIBITION
Piri Reis Exhibition
bottom of page