top of page

PİRİ REİS VE HARİTALARI SERGİSİ

UNESCO'nun 2013 yılı kutlama ve anma programına aldığı, Piri Reis'in Dünya Haritası'nın 500'üncü yıldönümü kutlama programı çerçevesinde, Beşiktaş Deniz Müzesi’nde ziyaretçilere sunulan Piri Reis ve Haritaları Sergisi için 80m² lik dev bir Etkivizyon® uygulaması geliştirilmiştir. Bu dev etkivizyon sisteminde iki adet tema yer almaktadır.  

PİRİ REİS'İN ÜNLÜ HARİTASIYLA YEDİ DENİZLERİ DOLAŞIN.

Piri Reis’in haritasından yola çıkılarak hazırlanan ilk temada haritanın üzerinde yol alan tekneler, uçuşan martılar, yüzen balıklar ve hareketli karakterler ile Piri Reis’in haritasına adeta hayat verilmiş, yaşayan bir harita yaratılmıştır. 

 

Sistemde yer alan ikinci temada ise bir su altı gezisi sunulmaktadır. Su yüzeyi kırınım, ışık oyunları gibi fizik sistemleriyle gerçek bir su etkisi yaratılmış ve hidrodinamik özelliklere gore formu değişen, yapay zekalarıyla ziyaretçilerde kaçan, sonra tekrar yiyecek arama ve sürü davranışı gösteren balıklar eklenmiştir. Devasa boyuttaki balina ise şanslı olan ziyaretçilere kendini göstermekte ve onlarla etkileşmektedir.

BENZER UYGULAMALAR

Maraş Arkeoloji Müzesi
MÜZE & SERGİ
MÜZE & SERGİ
Zeugma Müzesi
MÜZE & SERGİ
Expo 2016
bottom of page