top of page

ETKİLEŞİMLİ MASA

Etkileşimli Masa, öğrencilerin öğretilenler ile etkileşime geçebileceği bir eğitim platformudur. Bu uygulama, öğrencileri olaylara katarak ve verilen bilgilerle problem çözmelerini sağlayarak öğretmeyi hedeflemektedir. Problemi çözmek için öğrencilerin ezberlemek yerine konuları anlamaları ve verilen bilgileri kullanmaları gerekmektedir. Bu uygulama öğrencilerin sınıfta aktif katılım göstermelerini teşvik etmektedir.

ORTAÇAĞ ZAMANINDA YAŞAYAN GERÇEK BİR GÖKBİLİMCİ OL.

Bu uygulamada, bir Ortaçağ dönemi gökbilimcisinin çalışma masası yeniden canlandırılmıştır. Antik görünümlü bir yıldız haritası, masanın ortasına yerleştirilmiştir. Harita, müzenin bulunduğu koordinatlardan yukarı bakıldığında görünen gökyüzü haritasını gösterecek şekilde devamlı güncellenmektedir.

Ayrıca, öğrenciler ellerini yıldız haritasının üzerinde hareket ettirdiklerinde, takım yıldızlar once çizgi şeklinde birleşmekte, sonra da Küçük Ayı, Büyük Ayı gibi isimlerini aldıkları şeylerin illüstrasyonlarına dönüşmektedirler. Dönemin gökbilimcilerinin kullandıkları usturlap, pusula ve sekstant gibi araçlar, yıldız haritasının yanına yerleştirilmiştir, ve öğrenciler bu aletlerin ne olduklarını ellerini üzerlerine getirerek öğrenebilmektedirler. Etkileşimli masanın üzerinde birden fazla öğrenci aynı anda çalışabilmektedir.

BENZER UYGULAMALAR

MÜZE & SERGİ
Gaziantep Müzesi
EĞİTİM
Kronosfer
MÜZE & SERGİ
Piri Reis Sergisi
bottom of page